کوهنوردی, گردشگری, مجله بنادک

ضرورت شناخت و استفاده از انواع کفش های ورزش های کوهستانی

ضرورت شناخت و استفاده از انواع کفش های ورزش های کوهستانی

این مقاله توسط حمید روحانی مدیر عامل کفش بنادک در سال 1378 تهیه و تنظیم شده است.

مقدمه:

در جهان امروز امر تخصص و تقسیم کار ، پس از طی مراحل مختلف در روند حیات جوامع ، امری پیچیده به یکی از پایه های اساسی و ناگزیر حیات اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده است و حضور آن را در تمامی عرصه ها از رشته های مختلف علم ورزشی تا اشتغال و تولید و مصرف کالا و خدمات می توان مشاهده کرد. پیشرفت فزاینده ی صنعتی و تکنولوژیکی در جوامع انسانی به پیچیده تر شدن هر چه بیشتر پدیده ی تخصصی در عرصه های حیات اقتصادی و اجتماعی ، چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی انجامیده است. بازتاب امر تخصصی در عرصه ی تولید کالاهای گوناگون در امر مصرف و کاربرد این کالاها نیز مشاهده می شود . تخصصی بودن مصرف و کاربرد کالاها تا بدان جا پیش می رود که گاه تشخیص دو نوع کالای متفاوت در نگاه اول آسان به نظر نمی رسد. یک مثال ساده موضوع مبحث را روشن تر می کند . برای مثال پودری که از آن برای شست و شوی لباس با ماشین لباس شویی استفاده می شود با پودری که برای شست و شوی دستی لباس مورد استفاده قرار می گیرد، هم به لحاظ کیفیت و مواد اولیه و هم به لحاظ کارکرد و استفاده ی بهینه ، متفاوت است و حال آن که ظاهرا هر دوی آن ها پودر لباس شویی هستند .

در موضوع مورد بحث این مقاله ، یعنی استفاده ی تخصصی از کفش ها نیز تخصص در عرصه ی کاربرد و مصرف از گذشته های دور به تدریج شکل گرفته و امروز نیز در نهایت پیچیدگی و تفاوت در جزئیات ، همانند سایر کالاها و خدمات ، به حضور قدرتمند خود ادامه می دهد. انسان در آغاز حیات خود ، خود را در مقابل طبیعت تنها می دید و برای رویارویی با طبیعت اطراف خود همانگونه که ضرورت تن پوش را احساس می کرد و برای تهیه  ی آن اقدام کرد به این نتیجه رسید که باید وسیله ای بسازد تا پاهای خود را حفاظت کند و از آسیب های گوناگون و عوامل خارجی مصون بدارد. پس دست به ساخت کفش های بسیار ساده ای از پوست حیوانات زد که این نوع پوشش یا پا پوش را نسل اول کفش می دانیم. او طی تجربیات هزار ساله اش خود رفته رفته دریافت کرد که باید برای فعالیت های گوناگون مانند شکار ، کشاورزی، جنگ و … کفش متناسب با آن فعالیت ها را تهیه کند و حتی در موقع مواجهه با ناهنجاری های پا ، کفشی می ساخت که بتواند با آن ناهنجاری ها مقابله کند . این گوناگونی در ساخت کفش تحت تاثیر اقلیم های مختلف نیز افزایش یافت و پیچیده تر شد. برای مثال انسان های نواحی سردسیر از کفش های مخصوصی که بعدها به کفش اسکیموها معروف شد استفاده میکردند و مردم نواحی گرمسیر دست به ساخت صندل هایی زندند که رویه ی آن ها از نوعی بافت حصیری و بندی تهیه می شد.

بقایای مرد نمکی که رد معدن نمک در زنجان پیدا شد و هم اکنون در موزه ی ایران باستان نگهداری می شود دارای پاپوشی است که کاملا تخصصی و متناسب با فعالیت در یک معدن نمک است.

گوناگونی کفش ها ، طی روند حیات جوامع ، مناسب با فعالیت فرهنگ و اقلیم های گوناگون پیچیده تر شد و افزایش یافت تا بدان جا که امروزه واحدهای تولیدی خاصی برای تولید انواع کفش های متناسب برای خیابان و زندگی روزمره، مهمانی ها و مجالس رسمی ، انواع ورزش ها ، کار و فعالیت در کارخانجات ، معادن و مزارع ، همچنین کفش های طبی تاسیس شده اند . که هر یک از آن ها به نوبت خود دارای تقسیمات متعددی هستند . علاوه بر این تخصصی و تقسیم کار در امر تولید تا بدان جا پیش رفته است که کارخانه هایی وجود دارند که فقط جزئی از اجزای یک کفش ، زیره ، بند ، قلاب و … را تولید می کنند. مثل کارخانه ی ویبرام که فقط به تولید زیره ی کفش می پردازد.

همان گونه که پبیشتر اشاره شد ، عمیق و پیچیده تر شدن امر تخصصی در تمامی عرصه های حیات اجتماعی و اقتصادی ، جوامع تابعی از درجات توسعه یافتگی آن ها است. به عبارت دیگر هر چه جامعه توسعه یافته تر باشد ، تخصص در همه ی عرصه ها عمیق تر و نهادینه تر است. در جوامع توسعه یابنده ای مانند کشور ما ، پدیده ی تخصص در عرصه ی تولید و از جمله تولید کفش ،  اگرچه نه چندان عمیق و همه جانبه اما وجود دارد . ولی هنوز به عرصه ی مصرف و کاربرد کشیده نشده است. این امر می تواند دلایل متعددی داشته باشد مانند وضعیت نا مناسب اقتصادی ، عدم آگاهی ذهنی و فرهنگی و عدم آشنایی با کاربردهای گوناگون کفش ها و … که بحث درباره ی آن در این مقاله نمی گنجد ، اما تنها می توان به نتایج این عوامل اشاره کرد.

برای مثال می توان بسیار مشاهده می شود که برخی علاقه مندان به ورزش کوهنوردی از یک جفت کفش معمولی ، برای پیاده روی در خیابان ، راهپیمایی ، کوه پیمایی ، سنگ نوردی ، در محل کار و حتی در مجالس و مهمانی ها استفاده می کنند. شاید این گونه استفاده بتواند به صورت مقطعی پاسخ گوی برخی نیاز ها باشد و ظاهرا کم هزینه تر به نظر برسد اما در مدت زمان طولانی تر ، همراه با مشکلات عدیده ای مانند بیماری های مفصلی، زانو درد ، کمردرد ، سرما زدگی یا صرف انرژی زیاد و خستگی فراوان و به تبع آن ها هزینه ای بالا خواهد بود.

در صورتی که استفاده ی صحیح از کفش و متناسب با نوع فعالیت مورد نظر ، نه تنها استفاده ای بهینه ، با در نظر گرفتن عواملی مانند کارکرد و هزینه ، را در بر خواهد داشت بلکه ما را در برابر بسیاری بیماری ها و عوارض ناشی از استفاده ی نا صحیح مصون می دارد و در نشاط و شادابی حاصل از انواع فعالیت ها ، خصوصا فعالیت های ورزشی در کوهستان و همچنین طول عمر این فعالیت ها می افزاید .

در مقاله ی حاضر با هدف روشن تر شدن هر چه بیشتر ضرورت استفاده ی تخصصی از کفش های کوهستانی و آشنایی با انواع کفش ها و کاربرد هر یک از آن ها ، پس از مروری کوتاه به آناتومی و فیزیک پای انسان ، انواع کفش های ورزشی برای گردش در طبیعت ، کوه نوردی ، راه پیمایی ، سنگ نوردی و … و کاربرد هر یک از آن ها مورد بررسی خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.